Tarih:

Extrüder Tüp File Nedir?

Bugün yaygın olarak meyve ve sebzelerin hatta bakliyatların paketlenme şekilleri extrüder tüp fileler ile yapılmaktadır. Çünkü bu file türü dayanıklı, sağlıklı ve ekonomiktir. Bir dönem paketleme (streç filmler ile) plastik kullanılarak yapılsa da bu durumun plastiğin doğal yapısı hem kanserojen hem de neme, rutubete ve bakterilere müsait bir ortam hazırlaması ile sağlıksız olduğu anlaşılmıştır.

Market sektöründe sıklıkla kullanılan tip fileler iki tür şekilde üretilmektedir; extrüder ve enjeksiyon. Bu yöntemler birbiri ile benzerdir ama gıda alanında kullanımı en yaygın olan extrüder tüp filelerdir. Çünkü bu filelerde kullanılan malzeme ve oluşum sırasındaki işleyiş sağlık adına daha elverişlidir.

Extrüder Tüp File Özellikleri

Extrüder Tüp File yüksek yoğunlukta polietilen ile üretilir. HDPE diye adlandırılan bu madde sağlık açısından bilinen en zararsız materyallerden biridir. Üretim aşamasında rolü ve çile olmak üzere iki farklı aşama vardır. İki tür Extrüder Tüp File de dayanıklıdır ve çevreye tam uyum sağlamak açısından %100 geri dönüştürülebilir. Üstelik bu file türü dayanıklıdır.

Gıda sektöründe extrüder tip file kullanılmasının bir diğer artısı bilhassa seçim aşamasında teması engellemesidir. Bu sayede seçim aşaması sadece gözle yapılır ve salgın hastalıkların önüne geçilebilir.