Tarih: 1 Yorum

Dolu Koruma Filesi Nedir?

Dolu Koruma Filesi kullanımındaki genel amaç üreticinin dolu kaynaklı kayıplarının en aza indirilmesidir. Dolu bilinen en sert yağış türüdür, havada su damlalarının donması ve yoğunlaşması ile meydana gelir. Farklı hava sıcaklıklarında farklı boyutlara ulaşan bu buz kütleleri bir mercimek tanesinden ceviz tanesi büyülüğüne kadar ulaşabilmektedir. Türkiye’de kaydedilen en yoğun ve büyük dolu yağışları 1987 yılında İç Anadolu bölgesinde gerçekleşmiş, bu sene çiftçi ve mahsulde büyük kayıplar yaşanmıştır.

Bu nedenle Dolu Koruma Filesi diğer ismi ile dolu koruma tülü kullanımı için ağaçlarını ve tüm diğer bitkileri başta dolu olmak üzere tüm kuvvetli hava olaylarından korumak için kullanılan materyaldir, diyebiliriz. Elbette doğanın en sert tabiat olaylarından biri olan dolu gibi kuvvetli bir yağış türüne karşı direnç göstermesi için Dolu Koruma Filesi malzemesinin de buna göre üretilmesi gerekmektedir. En çok tercih edilen dolu tülü malzemesi ise UV katkılı olan sık dolgulu malzemelerdir. UV katkılı dolu tülü hem dirençlidir, kendisinden beklenen performansı sergiler hem uzun yıllar dayanır, dayanıklıdır hem de ekonomiktir. Bu kapsamda en çok tercih edilen dolu tülü malzemesinin UV katkılı olanlar olmasına şaşırmamalı.

Dolu Koruma Filesi kullanım alanları

  • Meyve bahçeleri
  • Seralar
  • Yeşil olan tüm kapalı ortamlar

Bu ortamlarda dolu ve yanı sıra diğer sert yağışlardan korumak amacıyla kullanılır.

Dolu Koruma Filesi filemsi yapıdadır (deliklidir). Bu doku hem hava sirkülasyonuna müsaade eder hem de kuvvetli yaşlarda su damlalarının mahsule zarar vermesine engel olur. Aynı zamanda yoğun sıcakta bir gölgelik vazifesi görür ve mahsulde yanmaları engeller. Yanı dolu tülü sadece sert yağışlı havalarda değil, aynı zamanda aşırı sıcak havalarda da mahsulünüzü koruma altına alır. Bir diğer etkisi ise kuş ve iri böceklerin mahsulünüze erişimini engellemekle alakalıdır. Özellikle kuşların neden olduğu hasarın engellenmesi sene sonunda çiftçinin büyük kar elde etmesine neden olur.

1-20 metre arası genişlikte istenilen kadar uzunlukta üretilebilmektedir.