Tarih:

Kurutma ve Sergenlik Fileler Nelerdir?

Meyve ve sebze kurutma işlemleri sırasında kullanılan file türlerine Kurutma ve Sergenlik Fileleri denir. Bu fileler hem yapıları hem de hammadde olarak insan sağlığını etkilemeyecek türde üretilmişlerdir. Amaç olarak üzerinde kurumaya bırakılan ürünün hem aşağıdan hava almasını, sağlıklı kalmasını hem de Kurutma ve Sergenlik Fileleri yüzünden insan sağlığına olumsuz etki edebilecek herhangi bir oluşuma engel olması sağlanmıştır. Üstelik bu filelerde sergileme (kurutma) aşamasında haşere ve böceklerin ulaşımını engelleyecek ürünler kullanılmaktadır. Yapıları gereği zaten yerden gelebilecek haşere ve böcekleri uzak tutarlar.

Kurutma ve Sergenlik Fileleri gıdalara direkt olarak temas ettiği için her anlamda düşünülerek tasarlanır, renklerine kadar. Çünkü ürün ve mamullerin kurutulması sırasında Güneş ışığına ihtiyaç duyulacağı için bu fileler sadece belirli renklerden üretilir. Bu sayede sağlıklı ve sağlıklı olduğu kadar doğru bir kurutma işlemi meydana getirilmiş olur. Hiçbir şekilde mikrop, bakteri, küf afla toksin oluşumlarına ve bu nedenle meydana gelecek rahatsızlıklara neden olmaz.

Dayanıklı malzemelerden üretildikleri için uzun yıllar hiç sorun çıkmadan kullanabilirsiniz. Üstelik fiyat olarak çok ekonomiktir. Üç kısma ayrılırlar; meyve kurutma, kuruyemiş kurutma ve sebze kurutma sergenliği olarak. Her tip üründe kendine has malzeme, üretim ve renk kullanılmaktadır. Bu nedenle üretimini yaptığınız ürüne göre sergenlik seçmeniz önemlidir.

Kurutma ve Sergenlik Filesi Kullanım Alanları

Meyvelerde; Kayısı kurutma, incir kurutma, dut kurutma, üzüm kurutma, erik , kiraz ,vişne meyvelerinin kurutulması aşamasında yaygın olarak kullanılır.

Sebzelerde; Domates, bamya, nane – kekik, patlıcan, kabak, biber ve biber çeşitleri sebzelerinin kurutulması aşamasında yaygın olarak kullanılır.

Kuruyemişlerde; Ceviz, kabak çekirdeği, Antep fıstığı, yer fıstığı, çekirdek, fındık gibi kuruyemişlerin kurutulmasında yaygın olarak kullanılır.