Tarih:

Tüp File Nedir?

Tüp file yaygın olarak marketçilik sektöründe taze meyve ve sebzenin, baklagillerin paketlenmesinde kullanılan file türüdür. Hem enjeksiyon türüne sahiptir hem de extrüder tip üretilebilir. İki tür file arasındaki farklılıklar filenin elde edilme aşaması ile alakalıdır. Bu durum elde edilen filenin daha yoğun, dayanıklı olmasına neden olur. Yani 50 kilo bir patates çuvalı için tüp file kullanılacaksa enjeksiyon tip tüm file kullanılırken daha az, kiloluk bir patates için kullanılacaksa o zaman extrüder tip tüp file kullanılmaktadır.

Tüp filelerin gıda sektöründe yaygınlaşmasının başlıca sebebi plastiğe nazaran çok daha fazla sağlıklı olmasıdır. Streç film ile paketleme yapıldığı zaman hem tam temas hem de havasızlık, bu nedenle meydana gelen nem, rutubet ve bakteri oluşumları insan sağlığı için olumsuz etkiye neden olur. Oysa tüp file kullanımı ile hem bu sağlıksız faktörlerden kurtuluruz hem ekonomiktir hem de dayanıklı.

Giderek yaygınlaşan tüp fileler paketleme imkanı ile de kolaylık sağlar. Dilenirse sanayi bazlı, ısıl paketleme işlemi yapılabilir; dilenirse eğer metal tutaçlar yardımı ile anlık (pratik) paketleme imkanı da sağlamaktadır. Kullanım kolaylığı, sağlıklı, ekonomik olması nedeniyle market sektöründe bilhassa gıda ürünlerinde kullanımı en çok tavsiye edilen paketleme araçları arasındadır.